2018 Black Friday Yaklaşıyor

Günümüzde Black Friday konseptinin bilinirliği giderek artmakta ve özellikle tüketici elektroniği gibi kategoriler, son yıllarda bu trendden fazlasıyla etkilenmektedir.

2018 Black Friday’de de, bir çok firma önemli indirimler ve avantajlar sağlayan kampanyalar yapmaya hazırlanmaktadır. Stoklarını eritip yeni müşterilere ulaşırken, aynı zamanda cirolarını yükseltmesi ve tüketicisi ile özel iletişim kuracak etkinlikler düzenlemesi öngörülmektedir. Öte yandan bu özel gün, hem üretici hem de tüketici açısından müthiş bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Çünkü sonuçları her iki kesime de olumlu yansımaktadır. Olabildiğince fazla müşteriye ürün satmak isteyen şirketler, yaptıkları indirimlerde birbirleriyle yarışmaktadır.

Türkiye’de Black Friday

Black Friday kampanyalarını, son yıllarda Türkiye’deki bazı mağazalar da uygulamaya başlamıştır. E-ticaret sitelerinde de bu dönemde ciddi bir hareketlenme görülmektedir.

2017 yılı Black Friday dönemini Google bizim için şöyle analiz etmiş:

  • Akıllı Telefon, Ayakkabı ve Aksesuar & Parfüm, bu dönemde en çok aranan kategoriler olmuş.
  • Özellikle 2017’de, Black Friday haftasında, yukarıdaki kategorilere gösterilen ilgi belirgin şekilde artış göstermiş.
  • Bu dönemde toplam 4 milyon arama gerçekleşmiş.
  • Bu arama sayısı, bir önceki yıla (2016) göre 5 kat birden artış anlamına geliyor.
  • Black Friday haftasında ise geçen yıl 3 milyon arama ile rekor kırılmış.
  • Arama hacmi, bir önceki haftaya göre 24 kat birden büyümüş.

Görüldüğü üzere, Black Friday’e gösterilen ilgi her sene giderek artmaktadır. Aramalar 2 ay önceden başlamakta ve indirimin olduğu 47. haftada ise en yüksek hacme ulaşmaktadır.

Black Friday’in, Türkiye’de böyle bir trend haline gelmesi ise boşuna değildir bizce. Çünkü yine Google verilerine göre, son 5 yılda Türk internet kullanıcılarının Black Friday kampanyalarına olan ilgisi %4900 oranında artmıştır. Bu veri aslında şu anlama gelmektedir: 2018 Black Friday’da yeni bir satış rekoru kırılabilir!

Sonuçta, Black Friday öncesi pazarlama stratejilerinin bir hayli önem kazandığını ve başarılı bir iletişim stratejisi ile Black Friday’den en kârlı şekilde çıkmak isteyen firmaların, bu özel güne daha ciddi hazırlandıklarını söyleyebiliriz.  

Bu verileri dikkate aldığınızda, Black Friday dönemi boyunca etkileşimi yüksek bir kitleye siz de ulaşabilir ve ilginin yüksek olduğu bu dönemi en etkin şekilde değerlendirebilirsiniz.