Başkan Adaylarına Sosyal Medya Tavsiyeleri

Belediye başkan adayları açıklanmaya başladığı şu günlerde, sıkça adlarından söz edileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde belediye başkan adaylarımız ile Twitter’da, Facebook’ta ve instagram da sıklıkla karşılaşacak gibiyiz…

Eee haliyle yaratıcı fikirler de ortalıkta dolaşmaya başlayacaktır?

Artık elinize şapkayı alıp, bana oy verin diye bağırmak eskide kaldı! Kısacası sosyal medya eskisi gibi değil, insanlar araştırıyor, soruşturuyor ve düşünüyor!

Birilerinin eline şapkayı alıp, “bana oy verin! Mazot 1TL olacak” şeklindeki vaatlerinin de işe yaramayacağını biliyoruz.

Ülkemizde, malum nüfusun büyük bir kısmı genç! Hatta Y kuşağı olarak adlandırılan kesimi de dikkatle izleyen, inceleyenler var. Muhtemelen seçimlerde de Y kuşağı dediğimiz kesimin büyük bir payı olacaktır. Kısacası esnafa gittiğiniz kadar, ailelere ulaşmak istediğiniz kadar gençleri de düşünün!

Merak eden, dijital dünyaya adapte olmuş, sanata değer veren, kendine güvenen, sorgulayan belki de önceki başkanların,  daha önce görmediği ve dokunmadığı bir nesilden bahsediyoruz. Y kuşağını dikkate almanız gerektiğinden bahsediyorum.

Bu neslin en büyük özelliği mobil cihazların, mobil hayatın, dijital dünyanın bir parçası haline gelmiş olmaları! Onlar bilgisayarsız kalamıyorlar. Onlar günde 5-6 saat Twitter ve Facebook’ta vakit geçirmeden rahat edemiyorlar. Saatlerini bu platformlar üzerinde harcıyorlar!

En düşük gelir seviyesinden tutun da, en yüksek gelir seviyesine kadar tüm Y kuşağı gençlerin elinde muhakkak ki bir akıllı telefon var…  Kiminde ucuzu, kiminde pahalısı…

Peki belediye başkan adaylarının, Y kuşağına bakış açısı ne durumda? 

Onlar hakkında ne düşünüyorlar? Onlar için bir planları var mı? 

Bir kısmının, aklının ucundan bile geçirmediğini düşünüyorum. Onlar, yahu şu Sosyal Medya denilen şeyin içine girsek mi? Girmesek mi? Tartışmalarını, danışmanları ve ajansları ile yaparken…

Y kuşağı Tweet atıyor, tatile gittiğinde fotoğraflarını Facebook’ta paylaşıyor, İnci Sözlük’te geyik yapıyor, Ekşi Sözlükte tartışıyor, Twitter’da takipçi peşinde koşuyor, Facebook’ta likeları ile övünüyor! Haberleri Twitter’dan, olayları online haber sitelerinden değil arkadaşlarından Facebook’ta duyuyor!

Onlar, yaşamlarını dijital dünyaya adapte etmiş durumdalar!

Peki, mobil dünya ve internet yani sosyal medya, seçimleri nasıl etkileyecek?

Mobil cihaz satışlarının bilgisayarları geçtiği şu dönemde, İnternet kullanımının da mobil dünyanın olmazsa olmazı haline geldi.

Dünyanın en fazla Facebook kullanan ülkeleri arasında yer alıyoruz. Twitter tarafı da pek farklı değil…

Çevreci gençler bir yandan sosyal medya da büyük başarılara imza atıyor. Ajanslar sosyal medyayı aktif ve süper fikirlerle donatıyor. Her geçen gün yeni bir akıllı telefon piyasaya sürülüyor…

Teknoloji, hayatımızı bu kadar hızlı bir şekilde internet dünyasına adapte ederken, belediye başkan adayları ne yapıyor?

Danışmanlarından ya da tanıdıklarından fikir alıyor!

Hadi sizi TT yapalım!

Aman ha….

Öncelikle başkan adaylarının eğer bizlere vaatte bulunacaklarsa, ücretsiz internet hizmetinden başka bir vaatte bulunmamalarının altını çizmek isterim! 

Değil kapımıza limuzin bile koysanız bu kadar etkili olmaz!

İskendurun Belediyesi, Didim Belediyesi, Bağcılar Belediyesi gibi belediyeleri örnek almalarını tavsiye ederim. Ücretsiz internet erişimi, hele ki yüksek hızda internet erişimi, emin olun gençlerin ilgi odağı olacaktır.

Bunu da yaparken yüksek hızda interneti unutmayın! Gençler Facebook’a bir fotoğrafı 2 dakikada yükleyecek kadar yavaş bir internet hizmeti verecekseniz bu işe hiç girişmeyin derim!

Oradan toplayacağınız datanın haddi hesabı yoktur biliyor musunuz? 

Şimdi soracaksınız nasıl data toplarım diye? Yok arkadaş onu da anlatmayalım değil mi? Ama Yardımcı Oluruz

Bakın Bakırköy Belediyesi’ni de örnek alın derim! Dijital dünyayı ne kadar faydalı bir şekilde kullanıyorlar. Belki de tüm belediyelerin örnek alması gereken dijital bir fikirle, uygulama ile karşımıza çıktılar. Yapmış oldukları mobil uygulama ile gerçekten de bir şeyleri değiştirebileceklerine inanıyorum. Bu tarz fikirlerle sadece gençlerin değil, İnternet dünyası ile içli dışlı, teknolojiye yabancı olmayan herkesin ilgi odağı olabilirsiniz!

Kaynak : Teakolik