WhatsApp Şuan Online

Google Local Guides (Yerel Rehberler)

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Google Local Guides (Yerel Rehberler)
04 Kasım 2019, 00:01 0 Yorum 113 Okuma

Yerel Rehberler, bir sosyal mecra gibi davranan, temelinde Google Haritalar üzerinde mekanlarla ilgili (bina, park, cadde…) yorum yazan, puanlamada bulunan, mekanla ilgili fotoğraflar paylaşan, yeni mekanlar ekleyen, var olan mekanlarla ilgili düzenleme önerileri ileten küresel bir gezginler topluluğu olarak ifade edilebilir.

Google Local Guides (Yerel Rehberler) Nedir?

Yerel Rehberler, bir sosyal mecra gibi davranan, temelinde Google Haritalarüzerinde mekanlarla ilgili (bina, park, cadde…) yorum yazan, puanlamada bulunan, mekanla ilgili fotoğraflar paylaşan, yeni mekanlar ekleyen, var olan mekanlarla ilgili düzenleme önerileri ileten küresel bir gezginler topluluğu olarak ifade edilebilir. Özellikle, son dönemde eklenen rozetler ve seviye avantajlarıyla birlikte oyunlaştırma ve komünite yapısının daha da öne çıkmaya başladığını söyleyebiliriz. Kullanıcıların mekanları konu bağlamında değerlendirdiği, farklı kullanıcılar tarafından mekanlara ilişkin sorulara cevaplar verilebildiği bu yapı kurumsal olarak yönetilebilen Google My Business ve Google Adwords Express ile de ilişkili bir yapıya sahip.

Google Local Guides (Yerel Rehberler) Nasıl Çalışır?

İsteyen herkesin dahil olabileceği bu sisteme Google Haritalar üzerinden erişilmektedir. Arama bölümünde yer alan Menü altındaki Katkılarınız bağlantısını tıkladığınızda Katkıda Bulun bölümünde gittiğiniz, yakınından geçtiğiniz mekanlarla ilgili direktiflerin listelendiğini (konum paylaşımı iznine göre farklılık gösterebilir) görebilirisiniz. Bu alandaki direktifleri yerine getirdikçe YorumlarFotoğraflar ve Düzenlemeler bölümlerinde katkılarınız listelenecek ve katkılarınız karşısında seviyeniz yükselecektir. Temel olarak oyunlaştırma özelliğinin, özellikle son güncellemesiyle birlikte, Foursquare uygulamasını andırdığı düşünülebilir.

Yerel Rehber Olmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Öncelikle avantajlara bakalım;

  • Rozet (4. seviye sonrası) ve seviyelerde ilerlemek için bolca gezmeye başlarsınız,
  • Mekanlar konusundaki deneyimlerinizi aktararak başkalarına yardımcı olmuş olursunuz,
  • Mekanlara destekte bulunmuş olursunuz,
  • Google tarafından sunulan özel tekliflerden öncelikli olarak faydalanırsınız,
  • Google profiliniz öne çıkartılır,
  • Özel lokal rehberler topluluğunun parçası olarak yarışmalar ve mekan etkinliklerine dahil olursunuz,
  • Kendi topluluğunuzu ve etkinliklerinizi oluşturabilirsiniz.

Dezavantajlar;

  • Hareketleriniz kayıt altında tutulur,
  • Profiliniz ve hareket alanlarınız açık bir şekilde paylaşılır,
  • Mekanlarla ilgili yorum kirliliği ve spam içerikler yoğunlaşır.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum