Dijital Kimliğinizi Optimize Edin – Online İtibar Yönetimi

Forumlar, bloglar, portallar, üyelikler, sosyal medya hesapları derken hayatımızın her anı ve neredeyse gerçek hayatta attığımız her adım dijitalde de bir ayak izine dönüşüyor.

İş dünyasında klasikleşen referans yöntemi ve gerçek hayattaki “bu çocuk nasıl biridir” söylemleri yerini Google aramalarına bırakarak farklı bir araştırma ve soruşturma sürecine evriliyor.

Tamamen dijitale evrilmiş dünyamızda artık itibarı da belirleyen dijitaldeki varlığınız olmaktadır. Sosyal medya paylaşımlarınız, paylaşımlarınızın altına gelen yorumlar, türlü haberler altında sizin yaptığınız yorumlar en kapsamlı ve en şeffaf kişilik analizinizi oluşturuyor.

Bununla ilgili insanın kendisini bile şok edecek seviyede detaylı bilgilerin edinilebildiği dijitaldeki varlığımıza farkındalık oluşturmak için aşağıdaki sosyal deney yıllar önce çekilmişti.


Online İtibarınızı Kontrol ve Takip Edin

Google’da isminizi aramanız bunun için en kolay yoldur ancak tırnak işaretleri içerisinde aramanız isim ve soyisminizin farklı konumlardaki yerleşimlerinin sonuçlara dahil edilmesinin önüne geçerek doğrudan sizinle ilgili sonuçları karşınıza getirecektir. örn. “Kaan Gülten”

Araçlar bölümünden zaman tanımlaması yaparak güncel sonuçları veya belirli bir tarihteki sonuçları görüntüleyebilirsiniz

Farklı arama kombinasyonları ile birlikte isminize ait spesifik konularda istediğiniz sonuçları da sorgulayabilirsiniz. Örn. “isim soyisim” hakaret veya “isim soyisim” dava veya “isim soyisim” gözaltı ve hatta “isim soyisim” whois gibi bir aramayla sahip olduğu tüm sitelerin listesi gibi farklı sonuçlara kadar ulaşabilirsiniz. Farklı bir örnek olarak da “şirket ismi” konkordato gibi aramalarla gerçek ve asparagas haberleri de kontrol edebilirsiniz.

Google üzerinde yayınlanacak olan her içerikten anında haberdar olmak için Google Alerts kullanabilirsiniz.https://www.google.com.tr/alerts üzerinden gireceğiniz her kelime için anında size mail atacaktır.

Kötü Ün İyi İnsanlara Olur

Türkiye’de başarılı olmak için sadece işinizi iyi yapmanız yetmez iyi de mücadele etmeniz gerekir. Bu sebeple kariyerinizde başarı merdivenlerini çıktıkça haşin rekabetlere de hazır olmanız gerekir. 

Online İtibarınız Nasıl Zedelenir

Online itibarınızı siyasi, kurumsal ve şahsi başarılarınız sonucu algı yönetimi ve karalama kampanyaları ile zedelenebileceği gibi yanlış anlaşılmalar, aynı görünürlükte tekzip yayınlayamamak ve doğal olarak sıkça karşılaşılabilen gerçek yanlışlar zedeler.

Eğer yapılanlar bir haksızlık, ticari yanlış, belirli kişi veya kitlelere verilmiş zararlar ise en önemli adım bu hata ve yanlışların telafisi olacaktır. 
Bu konuda birçok konferansta markaların hatalarını telafi etme yönteminin marka prestijini arttırabilecek en iyi fırsatları sunduğunu belirttim. Bir örnekle açıklayacak olursam, sipariş verilen tişörtü hatalı alan bir tüketici yaşadığı olumsuz deneyim sonucunda üzüntü yaşar ve sorunun nasıl telafi edileceğini merak eder ama bununla uğraşıyor olması bile olumsuz bir deneyimdir. Markanın en temel görevi sorunu telafi etmesidir. Eğer telafi etmezse online itibarınızı zedeleyecek yorumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak eğer telafi ederseniz bununla karşılaşmasanız da o tüketiciyi büyük ölçüde kaybetmiş olursunuz. Çünkü bir daha böyle bir deneyim yaşamak istemez, ancak sorunu çözerken bir indirim çeki, hediye kuponu veya eşantiyon ürün gönderirseniz tüketici sorunun çözüm şeklinden hayli memnun olarak bir sonraki alışverişi için endişe duymayacağı gibi her yerde sizinle ilgili olumlu bahsedecek ve itibarınıza katkı sağlayacaktır. Bu sebeple itibarı korumanın ve arttırmanın en kalıcı yolu hataları ve yanlışları telafi şeklidir.

Online İtibar Nasıl Düzeltilir?

Elbette az önce belirttiğim sorunun kabullenilerek telafisi için toplumsal açıklama ile özür veya bireysel telafi süreçleri en önemli adım olacaktır. Ancak eğer bir yanlış anlaşılma, algı yönetimi veya karalama kampanyası ile karşı karşıyaysanız bu maalesef çözüm olmayacaktır. Bu durumda uygulayabileceğiniz 2 farklı yöntem mevcuttur.