DİJİTAL SİYASET DEVRİ BAŞLADI

Yerel Seçimlerinin ile birlikte Siyasi partilerin sosyal medya hesaplarındaki hareketlilik dikkat çekiyor.

Siyasi partiler. 31 Mart seçimlerine sayılı günler kala,, seçmenlere ulaşabilmek, özellikle gençlere görüşlerini aktarmak ve geri dönüşleri hızla alabilmek için sosyal medyaya yöneldiler.

Partilerin etkinlikleri, basındaki yansımaları ve canlı yayınlar anlık olarak sosyal medya hesaplarından duyuruluyor. Sosyal medya hesapları arasında en aktif kullanılan mecra ise Facebook ve Twitter olarak öne çıkıyor.

Gelişmekte olan iletişim teknolojileriyle birlikte geleneksel medyanın da hayatımızdaki rolü giderek azalıyor, medya da diğer her alanda olduğu gibi hızlı bir şekilde dijitalleşiyor. İnsanlar güncel haber ve olayları gazete ya da televizyon yerine sosyal medyadan, sitelerden takip eder oldu. Haliyle bu durumun insanların fikir yapılarını ve tercihlerini biçimlendirmede büyük rol oynadığını söylemek mümkün.

Sosyal medya oy tercihlerini etkilemektedir. Bunun aksini düşünmek doğru olmayacaktır. Ipsos’un Kanadalı düşünce kuruluşu CIGI ile beraber yürüttüğü, Türkiye dahil 25 ülkeyi kapsayan araştırma bunun en somut göstergesidir.  Bu araştırmada sosyal medyanın politik görüşleri etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. .Endonezya %69 ile başı çekerken, Hindistan %68 ile ikinci, Mısır %63 ile üçüncü sırada yer almıştır. Brezilya ve Pakistan’da ise bu oran %58 olmuştur. Meksika ve Çin’de ise oran %56’ya düşmüştür. Türkiye ise %40’lık oranıyla 12. sırada kendisine yer bulmuştur. Bu sonuç sosyal medyanın oy tercihlerini etkilediği sonucu ortaya koymuştur.

Özellikle 31 Mart yerel seçimlerinde adayların dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Uzmanlarla çalışmak bu noktada oldukça önemlidir.  Seçmenleri ise bot ve sahte hesaplar tehdit etmektedir. Seçmenler dezenformasyona aldanmadan adayların onay rozetlerini mutlaka kontrol etmelidir. Her paylaşılan içeriğe ve bilgiye sorgulamadan inanmamalıdır. Resmi kurum ve yayın organlarının açıklamalarına dikkat etmeli, sosyal ağlardaki anonim hesaplar üzerinden yayılan içeriklere itibar etmemelidir.  Adaylar kendi web sitelerinde ve broşülerinde sosyal medya hesaplarına mutlaka yer vermelidir. Böylece bilgi kirliliği minimum düzeye indirgenecektir. Ülkemiz için hayırlı sonuçların çıkacağı bir seçim olmasını dilerim. 

“GENÇLER SOSYAL MEDYADA”

Bilişim Hukuku alanında çalışmalar yapan Cenk Derinözlü de sosyal medyanın çok hızlı bir şekilde bilgiyi ürettiğini ve sosyal ağların bunu çok geniş kitlelere yine aynı hızda yaydığını belirtti. Derinözlü, kullanıcı hem bu bilginin üretilmesinde hem de yayılmasına aktif olarak yer aldığını ifade etti.