GOOGLE ADWORDS KULLANIM TEKNİKLERİ

Google’ın Adwords ile sunduğu arama sonucu reklamları pek çok reklam veren için vazgeçilmezdir.

Arama reklamlarında başarılı olabilmek için Google Adwords kullanım teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu konuyla ilgili SEO & SEM danışmanlarından destek alabileceğiniz gibi özellikle Adwords konusunda uzmanlaşmış profesyonellerle de çalışmak gerekebilir.

Anahtar kelimeleri ilgili grupta kullanmak önemlidir

Kullanıcıların size ulaşmaları için kullanabilecekleri bütün anahtar kelimeleri bütün reklam gruplarında kullanmak her zaman doğru bir yaklaşım olmayabilir. Aslında bu, aramayı yapan kişinin aradığı konuyla ilgili reklam yapmakla ilgilidir. Şöyle ki bir koşu parkurundaki reklam panolarına az ilerideki cafenin şekersiz içecek reklamını koymak gibi, aramayla doğrudan ilgili olan reklamı göstermek başarılı olması açısından oldukça önemlidir.

Başlangıcınız muhtemelen olmak istediğiniz yer değildir

Adwords kampanyanız için kapsamlı bir araştırma yapmış olsanız da kullanıcı davranışlarını zamanla öğrenebilirsiniz. Her Adwords kampanyasının kendine özgü dinamikleri vardır. Reklam bağlantısının ulaştığı internet sayfası veya e-ticaret sistemi kusursuz olsa da gerçekten ürünü satın alma kararı verebilecek kullanıcılara reklam göstermek geri dönüş oranını arttıracaktır.

Örneğin iPhone satışı yapan bir e-ticaret sistemi için ucuz iPhone anahtar kelimesi için bir kampanya planlayalım. Benzer aramalar için uygun fiyatlı iPhone ve taksitli iPhone anahtar kelimelerini bu gruba ekleyelim. Kampanya bir süre sonra kullanıcı verilerini kendisi biriktirecektir. Gösterim, tıklanma ve geri dönüşleri değerlendirdiğimizde taksitli iPhone anahtar kelimesi ile ucuz iPhone anahtar kelimesinin daha başarılı olduğunu görebiliriz. Bu noktada uygun fiyat anahtar kelimesi için ısrar etmek anlamsızlaşacaktır ve taksitli için başka bir grupta yeni bir reklam kampanyasına başlanabilir.

Arama terimlerini incelemek fikir verebilir

Google’ın size sunduğu tıklamalar için Google Anahtar Kelime Planlayıcı, oldukça faydalı bir araçtır. Negatif anahtar kelimelerin tespitini kolaylaştıran bu çalışma, kullanıcıların hangi aramalarda reklamlarınıza tıkladığını gösterecektir. Reklam metni veya görselinde de değişiklikler yapmanızı gerektiren durumları görmeniz için arama terimlerini incelemeniz faydalı olacaktır.

Kuyruklu anahtar kelimeler

Arama kriterlerinde belirlediğiniz anahtar kelimeler, daha spesifik bir başka deyişle kuyruklu olduğunda daha ince ayarla hedef kitlenize erişmeniz mümkün olabilir. Yeni çıkan iPhone 7 için bir kampanya planlarken kesinlikle bu ürünün özel ismini kullanmak faydalı olacaktır. Ancak daha fazla müşteri adayına ulaşmayı gerektiren bazı durumlarda akıllı telefon anahtar kelimesinin kullanılması bile daha başarılı sonuçlar doğurabilir. Her kampanya için ayrı ayrı anahtar kelimelerin kuyruklarının ne kadar uzun olması gerektiğine zamanla karar verebilirsiniz.

Reklam takvimi ile doğru zamanda doğru reklam

Genel olarak bir ürünün reklamının sürekli yapılması sonuçta geri dönüş sayısını arttıracaktır. Ancak bu yaklaşım oldukça maliyetli olabilir. Google Adwords size düşük bütçeyle daha doğru reklam yapma imkanını takvimlendirme seçeneği ile sunmaktadır.

Örneğin maç yayınlarını veren dijital platform reklamlarını haftanın Çarşamba ve Perşembe günlerinde yapmak diğer günlere nazaran daha düşük geri dönüş sağlayacaktır. Günün saatlerine kadar özelleştirilebilen reklam takvimi ile hedef kitlesine en uygun zamanda reklam göstermek satın alma kararını vermelerini kolaylaştıracaktır.

Anahtar kelime bahisleri

Düzenli olarak kampanyanızın anahtar kelime ücretlerini değerlendirmek kampanya başarısını ve maliyetlerin aşağı çekilmesini sağlayacaktır. Rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimeleri çeşitli zaman aralıklarında uygun fiyatlarda da gösterim alabilmektedir. Rutin olarak takip edilmesi durumunda Google Adwords anahtar kelime fiyatları makul seviyelerde tutulabilmektedir.

Bunlar gibi siz de tecrübe kazandıkça yeni teknikler geliştirerek Google Adwords performansınızı arttırabilirsiniz. Google’ın sunduğu analiz araçlarını kullanmak, internet sitenizde ve e-ticaret sisteminizde Google eklentilerinden faydalanmak doğru reklamın kapılarını size açacaktır