Instagram Hesabım Kendi Kendine Takip ve Beğeni Yapıyor

Son günlerde bir çok kişi “Instagram hesabım kendi kendine beğeni yapıyor” ya da “Tanımadığım kişileri kendiliğinden takip ediyor” gibi durumlardan şikayetçi.

Instagram Hesabım Tanımadığım Kişileri Beğeniyor

Instagram hesabımızın bilgimiz dışında kişilerin gönderilerini beğenmesi önemsiz gözükse de büyük bir problem. Genellikle kullanıcılar aman beğensin ben zaten çok fazla kullanmıyorum gibi düşünse de beğenilen fotoğrafın açıklaması ya da profilinde virüslü bir site olabilir ve bizi takip eden diğer kişiler bizim beğendiğimizi düşünüp, güvenip bu bağlantıya tıklayabilir. Aynı zamanda günlük yaşantımızdaki ilişkilerimize de zarar verebiliyor, bir anda sevgilimizden “Sen bu kızın fotoğrafını niye beğendin?” gibi bir mesajla tartışma başlayabiliyor.

Instagram Hesabım Kendi Kendine Başkasını Takip Ediyor

Instagram hesabımızın kendi kendine başkalarını takip etmesi ise daha büyük bir sorun. Hiç tanımadığımız veya ilgimiz olmayan bir sayfayı takip ediyoruz ve genellikle hesabımız bu şekilde bir durumdaysa sürekli başka profilleri her gün onlarca alakasız profili istemsizce takip ediyoruz. Bu durum instagram hesabımızı riske atıyor, bir anda hesabımız kapatılabiliyor ya da gerçekten takip etmek istediğimiz bir arkadaşımızı takip edemiyoruz.

Neden Instagram Sürekli Birilerini Takip Ediyor veya Beğeniyor?

Bir kaç sene öncesinde Instagram API uygulamaları mevcuttu, çeşitli uygulamalar vasıtasıyla beğeni ve takip işlemi yapılabiliyordu. 2018 yılı itibariyle Instagram API uygulamasını kaldırdı artık bu durum artık geçerli değil. Peki nasıl oluyor derseniz?

1) Bedava Instagram Takipçi Hileleri

instagram bedava takipçi kazanma hileleri

Bedava Instagram takipçi hileleri nedir derseniz, Google’a instagram takipçi yazdığımızda karşımıza çıkan siteler diyebiliriz. Bu sitelere giriş yaptığınızda sanki Instagram’a giriş yapıyormuş gibi düşünsekte, kesinlikle böyle bir durum yok. Bu sitelere girdiğimizde instagram kullanıcı adı ve şifremiz sitenin sahibine gitmektedir. Hesabınızla ne yapacağı sitenin sahibinin insiyatifine kalmış. Takip ve beğeni bir yana, sizin adınıza yorum yapabilirler veya özel mesajlarınızı okuyup başka kişilerle mesajlaşabilirler bile. Bu nedenle bu uygulamalara, sitelere kullanıcı adınız ve şifreniz ile kesinlikle girmeyiniz.

2) Takibi Bırakanları Görme Stalker Uygulamaları

instagram stalk uygulamaları

Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi almak için uydurulmuş kılıflardan bir diğeri ise takibi bırakanlar ve kim takip ediyor gibi uygulamalardır. Siz yine sanki instagrama giriş yapıyormuş gibi düşünseniz de kullanıcı adı ve şifreniz yöneticinin paneline gitmektedir. Bu şekildeki sitelerin yanı sıra Google Play Store gibi uygulamalardan indireceğiniz bedava takipçi kazanma arttırma uygulamalarının %90’ı bu şekildedir.

3) Instagram Basit Şifre Kullanmak

instagram şifre oluşturma

Hesabınız istemsizce takip ve beğeni yapıyor fakat siz hiç bir takipçi arttıma hilesi gibi uygulamalara girmediyseniz, bunun nedeni tüm sitelerde aynı mail ve şifreyi kullanmanız olabilir. Mesela bir forum sitesine üye oldunuz aynı maille ve şifreyle instagram’a da kayıt oldunuz diyelim, bir süre sonra forum sitesi hacklendiğinde ya da bir açığı olduğunda tüm mail ve şifreler artniyetli kişiler tarafından tüm platformlarda denenmekte ve hesaplar çalınmaktadır. Bir diğer yöntem ise direkt cracking olarak bilinmektedir. Bu nasıl bir yöntem derseniz, örneğin bir instagram sayfasının tüm kullanıcıları bir metin belgesine kopyalanıyor ve teker teker şifreleri “123456” şeklinde deneniyor. Bu tabiki elle yapılmıyor, çeşitli programlar ile dakikada yüzlerce hesap deneniyor. Instagram “123456” gibi şifrelere izin vermiyor derseniz, mantıken zor görünen fakat kolay olan şifreler bir çok instagram hesabında kullanılıyor. Örnek olarak “fenerbahce1907“, “karakartal1903” gibi şifrelerin sadece görünürde zor şifreler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle şifrenizi seçerken başka birinin kullanmayacağı bir şifre seçiniz.

instagram takip beğeni çözümü

Bu Durumdan Nasıl Kurtulabilirim?

Instagram hesabınız artık tanımadığınız kişileri beğenip takip etmesin istiyorsanız, problemin çözümünü hemen anlatalım. Öncelikle instagram şifrenizi değiştirmelisiniz.

  1. Mail adresinizde de aynı şifreyi kullanıyorsanız, onun da şifresini değiştirmelisiniz.
  2. Eğer telefonunuzla instagram hilesi, beğeni arttırma gibi uygulamaları indirdiyseniz telefonunuzdan siliniz.
  3. Instagram hesabınız telefon onaylı değil ise telefon onayı yapınız.
  4. Sonrasında 2 faktörlü doğrulamayı aktif ediniz. Bunun için öncelikle profilimize giriyoruz, sonrasında sağ üst bölümde bulunan “…” kısmına tıklayarak “Seçenekler” bölümüne giriyoruz. “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması”‘ seçeneğine tıklayarak aktif hale getiriyoruz. Bu durumda başka bir cihazdan hesabımıza giriş yapmak için aynı bankaların internet şubesindeki cepşifreler gibi sms onayı gelecektir.

Açıkladığımız gibi, sadece bir kaç dakikalık bir işlemle hesabımızın istediğimiz dışında tanımadığımız kişileri takip edip beğenmesinin önüne geçebiliyoruz. Hesabınızda böyle bir durum yoksa dahi, iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmanızı öneriyoruz, bu şekilde hesabınızın çalınmasının önüne geçmiş olursunuz.